Home » Aktualności » Unikalne badanie pracy zdalnej w czasach pandemii

Jak funkcjonuje home office w Mercateo?

Unikalne badanie pracy zdalnej w czasach pandemii


W marcu 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa większość z 600 pracowników Mercateo w 14 krajach podjęło pracę zdalną. Dla niektórych niewiele się zmieniło, ponieważ już wcześniej pracowali zdalnie, jednak dla większości pracowników była to ogromna zmiana. Nowym warunkom pracy towarzyszyły także niepewność i strach wywołany pandemią. Prawdziwe wyzwanie!

Aby zbadać indywidualne doświadczenia i następstwa tej wielkiej zmiany w codziennym życiu zawodowym, firma Mercateo przy współpracy z Uniwersytetem Zeppelin (Friedrichshafen Institute for Family Entrepreneurship) przeprowadziła badania podczas szczytowej fazy pandemii.

2200 wpisów od ponad 250 pracowników

Badanie trwało od końca marca do końca maja 2020 r. i obejmowało różnorodny zakres tematyczny jak np. indywidualne samopoczucie, produktywność podczas pracy zdalnej, współpraca z zespołem oraz ocenę kadry kierowniczej w kwestii zarządzania kryzysowego. Łącznie zgromadzono ponad 2200 wpisów od ponad 250 pracowników różnych narodowości z międzynarodowych siedzib.

Po początkowych trudnościach spowodowanych tą nagłą i szybką zmianą, wielu ankietowanych stwierdziło znaczny wzrost produktywności dzięki spokojowi i większej równowadze między pracą a życiem prywatnym, co było możliwe dzięki elastyczności w zarządzaniu czasem. „Możemy całkowicie obalić mit, który mówi, że w domu pracuje się mniej lub wcale” – mówi prowadząca badanie dr Laura Bechthold, pracownik naukowy w Friedrichshafen Institute for Family Entrepreneurship.

Homeoffice w Mercateo: Od połowy marca 2020 większość pracowników podjęła pracę zdalną.
Homeoffice w Mercateo: Od połowy marca 2020 r. większość pracowników podjęła pracę zdalną.

Czynniki motywujące podczas pracy zdalnej

Większość respondentów ma pozytywne doświadczenia związane z pracą zdalną. Ponad 2/3 badanych chciałoby w przyszłości częściej pracować z domu, stwierdzają, że produktywność podczas pracy zdalnej jest wysoka. Oszczędność czasu dzięki wyeliminowaniu konieczności dojazdów do i z pracy, sprawnie działająca infrastruktura techniczna i wyeliminowanie czynników rozpraszających uwagę zostały przez wielu docenione. Jednak wielu pracownikom brakuje interakcji z kolegami z pracy. Aby wzmacniać morale i ducha zespołu, w firmowym programie do wideokonferencji powstały kanały, gdzie pracownicy spotykali się na wspólnych śniadaniach, spontanicznej przerwie na kawę lub nawet wspólnych ćwiczeniach, w których każdy mógł brać udział. Wiele spotkań biznesowych odbywało się w formie wideokonferencji. Zdarzało się nawet, że w obiektywie kamery pojawiało się „prawdziwe życie” w postaci dzieci lub zwierząt domowych, co nie wpłynęło negatywnie na kontakty zewnętrzne – wręcz przeciwnie – dodatkowo je wzmocniło, ponieważ pokazało, że każdy zmaga się z nieoczekiwaną zmianą nie tylko w życiu zawodowym.

Czynniki powodujące stres podczas pracy zdalnej

Prawie połowa pracowników Mercateo wychowuje w swoim domu dzieci, a niektórzy są samotnie wychowującymi rodzicami. To podwójne obciążenie jakim jest praca i opieka nad dziećmi lub nauczanie dzieci z domu było najczęściej wymieniane jako czynnik powodujący stres. Ponadto respondenci wskazywali problemy techniczne jak brak sprzętu, niestabilne połączenie internetowe oraz niewygodne miejsce pracy. Aby temu zaradzić, każdy z pracowników mógł zostać zaopatrzony w fotel biurowy oraz monitor. Od czerwca 2020 r. firma Mercateo podjęła cały szereg działań umożliwiających stopniowy powrót pracowników do biura. Obecnie mogą oni samodzielnie decydować o tym, czy chcą pracować z domu czy z biura.

Wyjątkowe badanie pracy zdalnej

„Interesujące, że prawie we wszystkich obszarach nie było żadnych wahań lub było one niewielkie. Przejście firmy przez trwający kryzys w tak »stabilny« sposób jest niezwykle imponujące. Świadczy o tym, że już wcześniej musiała panować w firmie dobra kultura korporacyjna, która teraz po prostu się uwidoczniła” – mówi dr Laura Bechthold.

Studienleiterin Dr. Laura Bechthold (r.) und Studentin Maira Tolardo-Mooser analysieren die gesammelten Daten.
Dr Laura Bechthold i Maira Tolardo-Mooser analizują dane zebrane podczas badania dotyczącego pracy zdalnej.

Wszystkie zebrane dane będą w ciągu następnych miesięcy szczegółowo analizowane. Celem jest znalezienie czynników prowadzących do sukcesu w zakresie cyfrowej współpracy zespołu i kadry kierowniczej. Zebrane dane zostały wykorzystane w pracy magisterskiej Mairy Tolardo-Mooser. Analizuje w niej czynniki stresogenne oraz motywacyjne towarzyszące pracy zdalnej podczas pandemii COVID-19. „Z naukowego punktu widzenia przeprowadziliśmy wyjątkowe badanie, które jeszcze nigdy wcześniej nie miało miejsca. Daje nowe, ciekawe spojrzenie na pracę ludzi podczas pracy zdalnej w ogóle oraz w wyjątkowych sytuacjach społecznych” – podsumowała dr Laura Bechthold.